ŁAŹNIA 1 ŁAŹNIA 2 Sympozjum pt. „Czym jest Sztuka bez Miasta?”
Sympozjum pt. „Czym jest Sztuka bez Miasta?” w ramach ArtBat Fest w Ałmaty (Kazachstan)
26 – 27 sierpnia 2018
 
 
Wspólna inicjatywa siedmiu organizacji partnerskich będzie stanowić próbę podsumowania działań, które miały miejsce w ramach czteroletniego międzynarodowego projektu „Artecitya” (http://artecitya.eu/). Spotkanie będzie okazją do refleksji na temat różnorodności przemian przestrzeni miejskich i związanych z nimi transformacji społecznych, kulturowych i ekonomicznych. Podczas sympozjum przyjrzymy się pracom i zagadnieniom związanym z działaniami w przestrzeni publicznej, aktualnym strategiom angażowania nowej widowni przez instytucje oraz artystów. Z jakimi wyzwaniami zmierzać muszą się mieszkańcy dzielnic, które zostały wpisane w programy rewitalizacyjne? Jakie zagrożenia niesie ze sobą podnoszenie jakości przestrzeni publicznych?
Do udziału w spotkaniu z ramienia CSW ŁAŹNIA zaproszeni zostali: Jakub Grzegorczyk, Monika Popow oraz Joshua Schwebel.
Wydarzenie odbywa się ramach projektu „Artecitya”, finansowanego z programu Kreatywna Europa 2014-2020.
 
 
Monika Popow
Wykład wideo Moniki Popow stanowi analizę projektów artystycznych rezydentów CSW ŁAŹNIA w ramach międzynarodowego projektu „Artecitya”: duetu artystyczno-kuratorsko Simone Basani&Alice Ciresola, kolektywu CALDODECULTIVO oraz Joshuy Schwebela. Każde z tych długofalowych działań stanowi próbę odpowiedzi na lokalny kontekst, w celu stworzenia projektów opartych na współpracy z lokalnymi artystami, ekspertami, mieszkańcami dzielnicy i miasta, innymi instytucjami i organizacjami, często odbywających się w przestrzeni publicznej Trójmiasta.
 
Monika Popow – doktor nauk humanistycznych, filolożka, animatorka kultury. Zajmuje się krytyką kultury oraz animacją społeczną. Autorka książek „Idealna. Od poradnika do dialogu” (wspólnie z Iwoną Zając, Gdańska Galeria Miejska 2012), „Kategoria narodu w dyskursie edukacyjnym. Analiza procesów konstruowania tożsamości w podręcznikach szkolnych” (Wydawnictwo Naukowe UAM 2015). Pracuje w organizacjach pozarządowych - Fundacji Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” oraz Stowarzyszeniu 180 Stopni, działającego w Nowym Porcie. 
 
 
Jakub Grzegorczyk
Jakub Grzegorczyk jest socjologiem w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej (IBPP) w Warszawie. Brał udział w badaniach nad postrzeganiem sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, zrealizowanych w 4 europejskich miastach, w ramach projektu „Artecitya”.
 
W swoim wystąpieniu opowie o wynikach badań prowadzonych przez IBPP w 2017 roku w Paryżu, Berlinie, Salonikach i Gdańsku. Głównym celem było zbadanie i analiza nowych strategii stosowanych zarówno przez instytucje, jak i indywidualnych aktorów (artystów), w celu przyciągnięcia nowych odbiorców i zachęcenia ich do udziału w procesach twórczych, a także obserwacja reakcji społecznych na te strategie. Studium przypadku z Paryża, Berlina, Salonik i Gdańska wraz z założeniami metodologicznymi badań posłużą jako wstęp do dyskusji na temat kategorii „nowej publiczności”, a także różnych form interakcji między artystami i odbiorcami w obecnym, europejskim kontekście społeczno-ekonomicznym.
 
 
Joshua Schwebel
Joshua Schwebel jest artystą-rezydentem w CSW ŁAŹNIA.
Podczas swojego wystąpienia opowie o inicjatywie, przeprowadzanej w ramach programu rezydencji projektu „Artecitya” – w której wybrani międzynarodowi artyści skupiają się na stworzeniu interwencji artystycznej we współpracy z lokalną społecznością i otoczeniem. Tworzony przez niego projekt kwestionuje inwestycje instytucjonalne w ramach programu (CSW ŁAŹNIA, Urząd Miasta Gdańska i Unia Europejska), które liczą na wywołanie zmian w kontekście miejskim poprzez sztukę jako praktykę społeczną. Joshua Schwebel w swojej pracy zadaje pytanie: jakich zmian oczekuje się od tego typu inicjatyw artystycznych, i kto stanie się beneficjentem tychże zmian. Artysta interesuje się problematyzowaniem bliskości sztuki współczesnej z inicjatywami rewitalizacyjnymi i gentryfikacją dzielnicy.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska