ŁAŹNIA 1 ŁAŹNIA 2 Noc Muzeów w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Noc Muzeów 2018 w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
 
W tym roku Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA obchodzi dwudziestolecie swojej działalności. Z tej okazji zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, które staną się częścią tegorocznej Nocy Muzeów. Wydarzenia będą miały miejsce w obu budynkach ŁAŹNI zlokalizowanych na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie. Podczas Nocy Muzeów, będzie można zwiedzać dwie wystawy: „Opatrzenie” Dominika Lejmana w ŁAŹNI 1 oraz „między słowami” Katarzyny Józefowicz w ŁAŹNI 2. Wystawom będą towarzyszyć specjalne wydarzenia, takie jak: projekcja video fresku „Katedra 60s” Dominika Lejmana na budynku ŁAŹNI 1, koncert duetu Olbrzym i Kurdupel oraz warsztaty. W ŁAŹNI 1 otwarty zostanie ogródek, w którym poza koncertem, będzie można zobaczyć nagrodzoną Oscarem Cate Blanchett w produkcji „Manifesto” i zrelaksować się przy napitkach i zakąskach serwowanych przez Red Light.
 
 
Program wydarzeń
 
 
ŁAŹNIA 1
 
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto
12.00–00.00
WSTĘP: 1 zł
 
 
12:00-00:00 – wystawa „Opatrzenie” Dominika Lejmana
 
18.00–19.00 – oprowadzenie dla dzieci po wystawie Dominika Lejmana „Opatrzenie”
prowadzenie: Mikołaj Robert Jurkowski, uczestnicy: 6–∞
 
19:00 – 00:00 – urodzinowa strefa relaksu w przyłaźniowym ogródku, napitki i zakąski Red Light
 
19.00–20.00 – koncert Olbrzym i Kurdupel w ramach Miasta na Żywo, przyłaźniowy ogródek
 
20:45 – 00:00 – projekcja „Katedra 60s” Dominika Lejmana, fasada budynku CSW ŁAŹNIA 21.00–22.30 – projekcja filmu „Manifesto” (2015) reż. Julian Rosefeldt, przyłaźniowy ogródek
 
 
ŁAŹNIA 2
 
 
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port
12.00–00.00
WSTĘP: bezpłatny
 
 
12.00–00.00 – wystawa Katarzyny Józefowicz  „między słowami”
 
17:30 – projekcja filmowa KINOPORT DZIECIOM | BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. CIENIE NAD VALLEBY

19.00–22.00 – Sito? Druk! – warsztaty sitodruku – drukowanie wzoru na torbach, inspirowanego twórczością Katarzyny Józefowicz, prowadzenie: Justyna Radziej. uczestnicy: otwarte warsztaty dla każdego

19.30–22.30 – KINOPASJA: ,,Wieża. Jasny dzień”, reż. Jagoda Szelc, wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki., uczestnicy: 40 osób
 
 
 
Opis wydarzeń
 
 
ŁAŹNIA 1
12:00 – 00:00 –Dominik Lejman „Opatrzenie” - wystawa
 
Dominik Lejman
Opatrzenie / Healing Loop
09.03 – 27.05.2018
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk Dolne Miasto
Kurator: Jadwiga Charzyńska
Koordynacja: Michalina Domoń
 
„Opatrzenie” to pierwsza przeglądowa wystawa Dominika Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace artysty z ostatniej dekady.
Za klucz wystawy posłuży tu podwójne znaczenie słowa „opatrywać” w języku polskim. Pierwsze, jako „opatrywanie” w sensie cielesnym, np. opatrywanie ran, drugie, jako proces „opatrywania”, czyli zanikania znaczenia i siły przekazu poprzez powtórzenie spojrzenia, gdy mówimy, że coś się „opatrzyło”.
Wzajemna relacja obu znaczeń łączy prezentowane prace nie tylko pod względem treści, ale również pod względem zabiegu formalnego, charakterystycznego dla prac Lejmana „zapalenia światła w kinie”, radykalnie zmieniającego znaczenie poruszanych wątków. Specyficzną logikę prac na wystawie można ponownie zdefiniować jako „healing loop” lub „anesthetizing  loop”, czyli „znieczulającą” projekcję w pętli powtórzenia, odebranie siły obrazowi na rzecz obecności widza w przestrzeni wystawy.
Na wystawie znajdą się ważniejsze prace powstałe z ostatniej dekadzie, min. YoLoVi, Basic Training, Płot – projekt na Biennale w Wenecji 2017, jak też i specjalnie przygotowany na wystawę fresk wideo „Równia pochyła”.
 
Fot. Dominik Lejman, Równia pochyła
 
18.00–19.00 –oprowadzenie dla dzieci po wystawie Dominika Lejmana „Opatrzenie”
prowadzenie: Mikołaj Robert Jurkowski
Uczestnicy: 6–∞
 
 
19:00 – 00:00 – urodzinowa strefa relaksu w przyłaźniowym ogródku, napitki i zakąski Red Light
 
 
19:00 – 20:00 – koncert w ramach Miasta na Żywo Olbrzym i Kurdupel w przyłaźniowym ogródku
 
Jak brzmi swobodna improwizacja po przeszło dekadzie nieprzerwanej wspólnej pracy i koncertowania?
Zapraszamy na koncert duetu, który w swoim dorobku artystycznym posiada pięć płyt, niezliczone recenzje w kraju i poza jego granicami oraz setki koncertów klubowych.
​Olbrzym i kurdupel - to duet improwizatorów Marcin Bożek i Tomek Gadecki. Wspólne muzykowanie pozwala im spełniać się artystycznie. W improwizacji czują się wolni i nieskrępowani niczym. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Muzycy od samego początku przyjęli konwencję swoich koncertów jako spektaklu dźwięku i obrazu. Współpracując z uznanymi artystami sztuk audiowizualnych Tomek i Marcin występują w białych kombinezonach na których wyświetlane są wizualizacje.
 
Olbrzym i Kurdupel
 
 
20:45 – 00:00 - – projekcja na budynku „Oddychająca katedra” Dominika Lejmana, fasada budynku CSW ŁAŹNIA
 
Wideofresk „Katedra 60s” jest efektem akcji, do której artysta zaprosił 32 skoczków spadochronowych. Podczas wolnego spadania z wysokości 600 metrów, z prędkością 200 km/h, odwzorowali oni w powietrzu obraz sklepienia krzyżowego średniowiecznej katedry w Durham, który podczas Nocy Muzeów zobaczymy na fasadzie CSW ŁAŹNIA.
Praca powstała w 2011 roku i jest poniekąd nawiązaniem do wcześniejszej realizacji artysty – „Oddychającej katedry”(1999), w której rytm oddechu artysty animował sklepienia Katedry Św. Jana w Gdańsku. „Katedra 60s” stawia odbiorcę przed refleksją nad trwałością dorobku kultury oraz znaczenia symboli.
 
Dominik Lejman - Katedra 60s
 
 
21.00–22.30 – projekcja filmu „Manifesto” reż. Julian Rosefeldt, przyłaźniowy ogródek
 
Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett („Carol”, „Blue Jasmine”) wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością. Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
 
Każda z postaci zagranych przez Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów: von Triera, Marksa, Apollinaire’a, Malewicza i wielu, wielu innych. W swoich performance’ach Blanchett nie tylko demonstruje najwyższej próby aktorski kunszt, ale także wraz ze swoimi bohaterami testuje potęgę dwudziestowiecznych proroctw, które Rosefeldt umieszcza w często zabawnych kontekstach. Kamera Christopha Kraussa portretuje postindustrialne pejzaże, wciska się do ciasnej klitki w bloku, zanurza w sterylne wnętrza instytutów badawczych, w mroki balangi na koncertowym backstage’u, spływa w błękitny chłód telewizyjnego studia. Zagląda też do jasnej klasy, gdzie Cate Blanchett daje dzieciom lekcję manifestów filmowych.
 
Zrealizowany przez wybitnego artystę wizualnego Juliana Rosefeldta „Manifesto” prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Dziś rozpoczyna swoje kolejne życie, tym razem jako film, udowadniając, że niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.
 
 
 
ŁAŹNIA 2
 
 
12:00 – 00:00 – wystawa Katarzyna Józefowicz „między słowami”
 
Katarzyna Józefowicz
między słowami
10.05.2018 - 26.08. 2018
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port
Kurator: Agnieszka Kulazińska
 
Najlepszym słowem, które opisuje prace Katarzyny Józefowicz wydaje się być cisza. Instalacje artystki emanują (nie)spokojem. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś znajomego, oswojonego. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś niepokojącego. Spokój/niepokój ten emocjonalny dysonans towarzyszy oglądaniu prac artystki.
 
Katarzyna Józefowicz  sama o sobie mówi, iż jest niewolnikiem budowania.  Stwierdzenie to  nie dziwi,  gdy bliżej przyjrzymy się jej pracom. Z niewielkich, pociętych fragmentów gazet, papieru, powstają złożone, wieloelementowe konstrukcje, rozedrgane struktury wchodzące w interakcje z otaczającą przestrzenią. W swoich instalacjach Józefowicz wykorzystuje papier, materiał wyjątkowo kruchy i nietrwały, podatny na uszkodzenia, zmieniający się wraz z upływem czasu. Przygotowanie obiektu wymaga wielu godzin żmudnej pracy. Proces tworzenia kojarzy się z jednej strony z typowo kobiecymi zajęciami, z drugiej – z tworzeniem mandali. Tematem prac są uniwersalne pytania: o emocje, przemijanie, relacje z otaczającą nas przestrzenią.
 
Twórczość Katarzyny Józefowicz rozgrywa się prywatnie, między słowami, rozwija się po cichu niczym ludzka egzystencja. Tworzenie wpisane zostaje w rytm codzienności „Komentuję rzeczywistość poprzez moją codzienność” – ta deklaracja sprzed kilkunastu lat wydaje mi się ciągle aktualna. „Pracuję w domu. Nie uzurpuję sobie prawa do nazywania czy określania tego miejsca pracownią. To jest DOM. W każdej chwili mogę przerwać pracę i w każdej chwili mogę ją podjąć na nowo. Wpisuję się ze swoją pracą w rytm rodziny i obowiązków. Staram się, aby wymienione składowe mojej codzienności nie były w konflikcie. Aby się harmonijnie dopełniały” – stwierdza artystka.
Trudno pisać o jej pracach, słowa wydają się unicestwiać ich istotę, łatwo też popaść w banał.  Józefowicz z gazet pociętych w paski, pojedynczych słów, postaci tka pajęczyny, dywany, obrusy. Zaprasza odbiorców do prywatnego uniwersum, dzieli się własnymi emocjami.
Tytuł gdańskiej wystawy z jednej strony odnosi się do twórczości artystki, z drugiej – opisuje instalację, która zostanie na niej zaprezentowana. Jej głównym motywem będzie przypadek, gra słowem, trudno uchwytna, przelotna myśl pojawiająca się w umyśle gdzieś pomiędzy linijkami tekstu.
 
17:30 - KINOPORT DZIECIOM

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. CIENIE NAD VALLEBY
2014 | 80’ | Szwecja | reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund

Lasse i Maja spróbują pomóc swemu przyjacielowi policjantowi, rozwiązując zagadkę kryminalną. Sprawa z każdą chwilą staje się trudniejsza i bardziej niebezpieczna. Jak zakończy się próba schwytania Cienia Sztuki? Jedno jest pewne – nic nie jest takie, jakie się wydaje. Młodzi detektywi muszą wykorzystać swój spryt i umiejętność logicznego łączenia drobnych faktów oraz przechytrzyć nieuczciwych dorosłych.

 
19.00–22.00 – Sito? Druk! – warsztaty sitodruku
 
Uczestnicy: otwarte warsztaty dla każdego
W trakcie warsztatów zaprzyjaźnimy się z farbami i własnoręcznie wydrukujemy pamiątkowy wzór na torbach, inspirowany twórczością Katarzyny Józefowicz.
Prowadzenie: Justyna Radziej
 
 
19.30–22.30 – KINOPASJA
 
Uczestnicy: 40 osób (osoby dorosłe)
Cykl KinoPasja jest serią projekcji połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców. Prezentujemy tu filmy – zarówno polskie, jak i zagraniczne – nagrodzone na najważniejszych festiwalach oraz te, które w sposób szczególny zapisały się w pamięci widzów.
 
W ramach wyjątkowej edycji KinoPasji podczas Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy na seans filmu ,,Wieża. Jasny dzień” (reż. Jagoda Szelc), który na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017) nagrodzono za najlepszy scenariusz oraz najlepszy debiut reżyserski.

WIEŻA. JASNY DZIEŃ
2017 | 106’ | Polska | reż. Jagoda Szelc
Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej rodzinę – Mulę (Anna Krotoska), Michała (Rafał Cieluch) oraz ich kilkuletnie dziecko, Ninę – odwiedza niecodzienny gość: niewidziana od lat młodsza siostra Muli, Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się coraz bardziej dziwne. W otoczeniu bohaterów także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić.  Kościelna uroczystość zbliża się, a atmosfera między siostrami gęstnieje.  Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki.
 
 
 

 

 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska