ŁAŹNIA 1 2014 - In Progress: JOB KARMA + Kasper T. Toeplitz
JOB KARMA + Kasper T. Toeplitz
ul. Jaskółcza 1, GDAŃSK - DOLNE MIASTO
27 września 2014, Godz. 19.00
Wstęp wolny
 
 

Kasper T. Toeplitz
Kompozytor, basista i muzyk. W swojej twórczości oscyluje pomiędzy nurtem akademickim (opery, utwory na orkiestrę, kwartety smyczkowe) a nową muzyką elektroniczną i „noise music”. Komputer stał się integralną częścią jego pracy, narzędziem refleksji i kompozycji, ale też instrumentem wykorzystywanym w występach na żywo. Toeplitz niekiedy łączy z nim bardziej tradycyjne instrumenty.
Od początku swojej działalności artystycznej pracował przy licznych projektach związanych z tańcem współczesnym, tworząc do nich muzykę na żywo.
Kasper T. Toeplitz nawiązał liczne współprace z rządem francuskim, rozgłośniami radiowymi i studiami elektronicznymi takimi jak Ircam, GRM , GMEM, CRFMW, EMS, GRAME. Pracuje z wieloma muzykami eksperymentalnymi oraz tymi, których nie da się tak łatwo sklasyfikować m.in Zbigniewem Karkowski, Dror Feiler, Art Zoyd, Eliane Radigue, Phill Niblock, Francisco Lopez, Ulrich Krieger.
Kasper T. Toeplitz jest laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Villa Medicis Hors-les-Murs w Nowym Yorku, Villa Kujoyama w Japonii, DAAD w Berlinie, nagroda Giga Hertz ZKM w Karsluhe, Instytutu Francuskiego w Polsce.
Jego dyskografia zawiera ponad pięćdziesiąt różnych płyt.  
Jego najnowsze dzieło, winyl Kasper T. Toeplitz /Julien Ottavi „Blast of Silence”  ukazało się niedawno nakładem polskiej wytwórni Bocian records.
 
 
 
 
 
JOB KARMA
 
Wrocławski projekt audiowizualny zapoczątkowany w 1997 roku. Grupę JOB KARMA tworzą Maciej Frett i Aureliusz Pisarzewski, zaś za stronę wizualną odpowiedzialny jest Arkadiusz Bagiński. Choć zespół wywodzi się ze sceny postindustrialnej, z każdą kolejną płytą muzycy poszerzają swoje pole twórczości wchodząc na kolejne obszary mrocznej elektroniki - od ambientu po techno, dark wave i EBM. Pozostaje jednak jeden wspólny element - jak piszą krytycy ich muzyka to „film dla uszu”, bardzo plastyczna i obrazowa, stanowiłaby idealną ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu.
W swoich sugestywnych występach na żywo, z których grupa słynie, łączą muzykę z  elementami animacji i sztuki wideo, ukazując w nich relacje człowiek-maszyna i człowiek - sacrum, a także powolny upadek wszelkich wartości, kosztem postępującej komercjalizacji codziennego funkcjonowania jednostki i społeczeństw.
Zespół (jako JOB KARMA i jako 7JK wspólnie z Mattem Howden'em) wydał do tej pory osiem płyt w Polsce, Anglii, USA, Włoszech, Austrii i Czechach i zagrał blisko 200 koncertów w Europie. Grupa grała na najważniejszych festiwalach mrocznej muzyki takich jak: Wave Gotik Treffen, BIMfest, Schlagstorm, Elektroanschlag, Mėnuo
Juodaragis, Sensoria, Wroclaw Industrial Festival oraz Castle Party.
Od 2001 roku Frett z Bagińskim pod szyldem Industrial Art organizują Wrocław Industrial Festival, jedną z najważniejszych obecnie imprez koncertowych popularyzujących współczesne odmiany muzyki i kultury industrialnej i mrocznej elektroniki.
W maju 2014 roku Job Karma wydała nowy album (CD+LP) „Society Suicide”, który niemal w całości zostanie zaprezentowany na żywo podczas koncertu w Gdańsku.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska